Historia Szkoły Podstawowej w Sielcu

Historia Szkoły Podstawowej w Sielcu sięga roku 1827, kiedy to istniała szkoła początkowa. W okresie międzywojennym mieściła się w trzyizbowym budynku, który obecnie jest zamieszkany oraz na plebani popa w tzw. „popówce” (dwie izby).

Kronika szkolna zawiera historię placówki od 1918 r. Liczyła wtedy 56 uczniów, w roku szkolnym 1925/26  - 116, w 1929/30 – 140, zaś w 1932/33 aż 174 (składała się wówczas z pięciu klas). W 1949 r. szkoła została przeniesiona do dworku Rzewuskich, by rok później znów powrócić do poprzedniego budynku. Od 1959 r. do chwili obecnej szkoła mieści się właśnie w dworku. Wkrótce do szkoły w Sielcu dołączyli także uczniowie ze szkół w Kasiłanie i Kumowie.

Od roku szkolnego 2013/2014 szkoła prowadzona jest przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo – Samorządowe.

Obecnie Szkoła Podstawowa w Sielcu liczy 90 uczniów (klasy 0 – VI), a w skład grona pedagogicznego wchodzi 14 nauczycieli:

1. Agnieszka Grzywaczewska
  2. Agnieszka Szpejda
  3. Alicja Sędłak
  4. Barbara Hulkiewicz
  5. Beata Bańka
  6. Daniel Raczyński
  7. Dorota Mielniczuk - Bogut
  8. Edyta Tarajko
  9. Ewa Stańkowska
  10. Ewa Turkiewicz
  11. Ewelina Trubacz
  12. Kornel Matczuk
  13. Natalia Grela
  14. Paweł Szlagowski

Funkcję dyrektora szkoły pełnili:

1. Teresa Pałys
  2. Bolesław Błazucki
  3. Teodozja Kuczyńska
  4. Krystyna Kraczkowska
  5. Krystyna Jańczuk
  6. Stanisława Pieczykolan
  7. Barbara Jamróz
  8. Wiesława Adamczuk
  9. Ryszard Stałęga
  10. Elżbieta Głuszek
  11. Roman Pawelec
  12. Piotr Janiuk - obecny dyrektor

Położenie Szkoły Podstawowej w Sielcu

Szkoła usytuowana jest w pięknym parku dworskim, którego główną część stanowi aleja okazałych wiekowych jesionów. W skład drzewostanu parkowego wchodzi około 250 drzew z 11 gatunków. Można spotkać tu lipę drobnolistną, jesion wyniosły, kasztanowca białego, klon pospolity, grab zwyczajny. Najbardziej okazałe spośród nich to dwa jesiony wyniosłe o obwodach pni 420 cm i 360 cm oraz klon pospolity (350 cm). Uczniowie szkoły nadali im imiona: Wacław, Fryderyk i Wiktor.

U wjazdu do szkoły ustawiona jest barokowa figura NMP Assunty. Do dzisiaj zachowały się również ruiny baszty (od strony północno – zachodniej) oraz muru obronnego z lat 1590 – 1602.